Tarhana Nasıl Hazırlanır

Tarhana yapmak göze zor gözüküyor. aslında tek zorluğu kurutmak ve adı batasıca eleklerden geçirmek. Hoş ben de biliyorum artık günümüzde robotlar var atarsın için çiiuuvvvv diye çeker de çekmesine aynı tad olmuyor. ( ya da biz annemle kesin ruh hastasıyız bunun başka bir izzahı yok ) . Size vereceğim tarifte irmik göreceksiniz. Bir çoğunuz da ” aaa tarhanada irmik mi olur ” diyecek. İnanın oluyor. Bu tarifi ben annemden, annem annesinden, annesi kendi annesinden, o da kendi annesinden öğrenmiş. yani 4 kuşağa kadar biz böyle yapıyoruz. Bilenler bilir biz karadenizli bir aileyiz fakat Karadeniz yöresinde de bizden başka irmik kullanan görmedim. Yine de tariflerimi bir çoğunuzun denediğini ve çok sevdiğini biliyorum. Demem o ki yine bana güvenin bir de benim verdiğim usulde yapın . İnanın seveceksiniz. ( sevmezseniz eğer damaksızsınız der çirkefe yatarım huyum kurusun ). Vereceğim ölçülerle 7 kg ye yakın tarhana elde ediliyor. Buna göre oranlar daha az ya da daha çok yapabilirsiniz.

MALZEMELER

 • 1,5 Kg olgun kırmızı domates
 • 1,5 Kg Kapya biber ( tarhananızın acı olmasını istiyorsanız yerine acı kırmızı biber koyacaksınız)
 • 1,5 Kg Kuru soğan
 • 3 Çorba Kaşığı domates salçası ( istenirse yarısı biber yarısı domates salçası olur)
 • 1 çorba kaşığı poy tozu ( ye de çemen otu tozu da diyebilirsiniz ve bu şart değil isteğe bağlı )
 • 500 gr Kaymak
 • 500 gr süzme yoğurt
 • 500 gr İrmik
 • 1 adet mayalı ekmek hamuru
 • 1 adet Ayva ( şart değil ama olursa güzel olur )
 • 250 gr tuz
 • 5 kg Un.

YAPILIŞI

Domatesleri orta irilikte, soğanları ise hafif irice piyazlık, ayvayı da küp küp doğrayın ve yoğurma kabına alın. kapya biberlerinizin de sap ve çekirdek kısmını çıkarıp bir tencereye koyun. dibine yarım çay bardağı su ilave edip biberler yumuşayıncaya kadar pişirin ve diğer kardeşlerinin yanına yoğurma kabına ekleyin. Yaş maya ve un hariç tüm malzemeyi de ilave edip güzelce birbirine karıştırın. Şimdi unu bu karışa lönk diye dökmemeliyiz. un paketiniz yanınızda olsun ve azar azar ilave etmeye başlayın. Unun ortalarına doğru geldiğinizde yaş maya hamurunu da ilave edin ve tüm un bitene kadar bu şekilde yoğurun. Bu hamur hafif cıvık bir hamur olmalı ele yapışmalı. 5 kg un ilave ettiğiniz halde hala çok sulu ise yine un takviyesi yapmalısınız.

şimdi her şey yolunda gitti diyelim ve tarhananızı güzelce yoğurdunuzu farz edelim. yoğurma işlemi bittikten sonra tarhananızın üstünü örtüp dinlenmeye bırakın. Tarhananın yoğurma işlemi tam 1 hafta sürecek. Bu arada hamur oldukça kabaracak. o yüzden mutlaka derin bir kapta çalışın. Her gün 2 ya da 3 kere tarhananızın başına geçin ve güzelce bi 10 dk kadar yoğurun. Bu yoğurma işlemi önemli. ne kadar iyi yoğrulursa o kadar iyi özleşecektir.

1 haftanın sonunda güneş alan bir yere temiz geniş bir bez yayın. tarhananızdan çorba kaşığı kadar parçalar koparıp bu bezin üstüne aralıklı olarak dizin. Ters yüz ederek 1 ya da 2 gün hafifçe nemli kalacak şekilde kurutun ( güneş tabi ki çok önemli kurutma süresinde ) hafif nemli ve elinize aldığınızda kolay dağılacak ama bir birine de elekten geçtiğinde yapışmayacak kıvama geldiğinde tarhananız çekilmeye hazırdır demektir.

Eğer siz robot kullanmak isterseniz robota atacağınız parçalardan tek tek soğan dilimlerini ayıklayın. Yok geleneksel yöntemden gideceğim derseniz ince delikli bir süzgeç alın ve bir kaç parça tarhana koyup başlayın ovalamaya. tarhananız incecik dökülmeye o istemediğiniz irice parçalar ve soğanlarda kevgirin üzerinde kalmaya başlayacak.

Peki çileniz bitti mi. Tabi ki bitmedi. Bu aşamadan sonra tüm elediğiniz tarhanayı geniş temiz bir bezin üzerine gene yayacak 1 hafta kadar arada sırada sık sık karıştırıp alt üst ederek iyice taneler takır takır olup içlerinde hiç nem kalmayana kadar kurutacaksınız. Nem olayı çok çok önemli. Eğer iyi kurutamazsanız o kadar hızlı bozulur ki inanamazsınız. Ama iyi kuruyan bir tarhanaya 2 sene bile geçse bir şey olmaz .

Tüm bu tarife rağmen yapamam vaktim yok ama tarhana istiyorum diyorsanız vera@artizanvera.com adresine mail atmanız yeterli

Hadi bakalım kolay gelsin