Limoncello

Söz verdim madem size limoncello likörünün tarifini vereyim.Tabi orjinal tarifi yapmak istiyorsanız içine acı madde katılmamış etil alkol bulmanız gerekecek ( panik yapmayın votka ile yapılanı da yazacağım ama bilin ki votka ile yapılan limoncello pek limoncello olmuyor o biraz uydurmaca ama yapacak bir şey yok bizim ülkenin şartları belli )

Limoncello’da limon çok önemli ( hahahah sinirlerim bozuldu adı üstünde limoncello işte domates önemli olacak değil ya ama olsun ben gene bilal’e anlatır gibi anlatayım soranınız illa ki çıkar)

  1. mümkünse organik olmalı mumlanmış limon olmasın
  2. kalın kabuklu iri rengi parlak hasarsız beresiz limon seçmelisiniz
  3. organik limon bulamadıysanız ( çünkü çok pahalı- sağ olsun hükümetimiz) lütfen sıcak su ile hafif fırçalayarak yıkayın ama çok berelemeyin çünkü tüm öz o kabukta)

MALZEMELER

  • 500 ml etil alkol
  • 6-7 adet limon
  • 350 gr şeker
  • 750 ml su

YAPILIŞI

Limonlarınızı güzelce yıkayın. Umarım evde keskin bir sebze soyucunuz vardır. ( Yoksa alın çünkü onsuz başarabileceğiniz bir şey değil.) Limonlarınızın kabuklarını limonun beyaz kabuk maddesini almadan soyun. sadece sarı kısmı olmalı. Bu çok çok önemli çünkü beyazını alırsanız likörünüz acı olur. sonra derin bir cam kaba kabukları koyup üzerine alkolü boca edip hafifçe çalkalayarak karanlık bir dolaba koyun. 1 hafta boyunca günde bir kere çalkalayarak karanlık dolapta limon kabuklarının özünün alkole geçmesini sağlayın. 1 hafta sonunda bu çok da meşakkatli olmayan sürecin nerede ise sonuna geldiniz sayılır. Artık 750ml suyunuzu ve 350 gr şekerinizi derince bir kapta kaynatmadan şeker eriyene kadar ısıtın. şekeriniz eridikten sonra altını kapatın ve oda ısısında soğumaya bırakın. şerbetiniz soğuduktan sonra ince bir süzgeç yardımı ile içinde limon kabukları ile bekleyen alkolünüzü bu şerbete ilave edin ve güzelce karıştırın. muhteşem bir renge döndüğünü görüp sevineceksiniz ( ben seviniyorum yalan yok ) artık likörünüz hazır cam şişelere bölüp dolapta saklayabilirsiniz. Limoncello çok soğuk servis edilmeli bardaklarınızı önden buzlukta bekletmeniz hoş olacaktır.

Gelelim votka ile yapacaklara. yapılış sitili gene aynı tek fark alkol yerine 1 lt votka koymanız ve 1 su bardağı şeker 1 su bardağı su ilave etmeniz gerekiyor. Tabi bu sizin damak tadınıza göre değişe de bilir. tavsiyem şekerli şurubu ilk ölcüde yapıp tatmanız. çok sert geldi ise yine şekerli su hazırlayıp ya da sadece su ilave edip size en uygun tadı yakalamanız . Geri kalan her şey yani yapılış yöntemi aynı.

çakır keyif günleriniz olsun