Kornişon Turşusu

Şimdi ben başlığını kornişon attım diye illa kornişon olacak değil. Bu tarifi kazayla genetiği bozulmamış, kafam kadar olmayan Çengelköy hıyarı ya da acur ile de kurarsınız. Turşu kurarken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını yazacağım. Aynısını uyguladığınızda bazılarınız “aaaa çok güzel kütür kütür oldu derken bazılarınız da benim turşum eridi” diyecek. Biri çok yetenekli diğeri beceriksiz mi?. Değil. Birinin tuzu kaliteli diğerinin tuzu tuz diye satılan bir şey.

Malzemelerde istediğinizi ilave edebilirsiniz. ben size klasik tarifi 1 kg üzerinden yazıyorum siz buna göre arttırırsınız.

Malzemeler

  • 1 kg kornişon salatalık
  • 3 adet bol yapraklı kereviz
  • yarım demete yakın dereotu
  • 5-6 adet sarımsak
  • 12 adet nohut
  • yarım su bardağı üzüm sirkesi
  • 3 çorba kaşığı dolusu kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 1 adet limon

Hazırlanışı

Öncelikle salatalıkların asla yumuşamış olmamalı. Ana gövdeyi kontrol ettikten sonra uç kısımlarına da elinizle hafifce bastırın. Bir yumuşama var mı asıl buradan anlarsınız. Şimdi her şey yolunda gitti diyelim gelelim yıkama aşamasına. kornişon tırtıklı olduğu ve toprağa yakın yetiştiği için çok kum tutar. Mutlaka bir gece önceden sirkeli suya basın ki kumları süzülsün kolayca yıkayabilir.. Fikirlerine ve bilgisine güvendiğim bir takipcim ki kendisi doğadan mutfağa sayfasının da sahibidir o sıcak suda beklenirse daha çabuk kumlarını döktüğü bilgisini verdi. Salatalıkları yıkadıkdan sonra bir kürdanla 2-3 yerden delin.

Yine bir gün önceden 3 yemek kaşığı kaya tuzunu ve limon tuzunu 1 Lt temiz içme suyuna ilave edip kaynatın ve altını kapatıp soğumaya bırakın ( evet bir gün önceden suyu hazırlayın bu bir püf noktası )

Şimdi ertesi gün oldu. Kereviz saplarını dereotunu yıkayın ve irice doğrayıp birbirlerine harmanlayın. Limonu beyaz kısmı dahil soyun ve halka halka doğrayın. Sarımsakları da güzelce soyun .Nohutları da yıkayın. Turşuyu kuracağınız cam kabı sterilize edin.

Artık turşuyu kurmaya başlayabiliriz. Kavanozun en dibine nohutları yerleştirin onun üstüne o yeşilli zerzevat karışımın yarısını dizin. Sonra biraz kornişon aralara sarımsak kenarlara limon dilimleri dizerek kavanozun tepesine doğru ilerleyin. En üste kalan yeşillikleri ilave edip önce sirkeyi sonra turşu suyunu dökün. tüm yeşillikler de suyun altında kalmalı ( bunun için plastikten özel aparatlar var ya da temiz bir taş kullanabilirsiniz.). turşuyu kurdunuz ya hoppp diye hemen serin bir yere kaldırmayın. 2-3 gün boyunca taşma yapabilir. gözünüzün önünde dursun. Taşma yaptıkca artan turşu suyundan ilave edip tamamlarsınız. 15 güne yenecek kıvama gelecektir.

Afiyet olsun