Dulce de Leche ya da Süt Reçeli

Çok uzun zamandır tarif girmediğimin farkındayım fakat gerçekten vaktim yok. Yeni yıl için gün saydığımız bu dönemde size vereceğim tarif ile arkadaşlarınıza eşinize dostunuza hoş bir hediye hazırlayabilirsiniz. Evet bu aralar insanların kendi yaptıkları ürünleri birbirlerine hediye etmeleri bana çok mantıklı ve hoş görünüyor. İçinde şeker olunca otomatik olarak sağlıksızlaşsa da itiraf edelim ki çoğumuz ara sıra minik kaçamaklar yapmayı seviyoruz.

Bizim bildiğimiz adı ile “SÜT REÇELİ” yani “Dulce de leche” Arjantin kökenli bir tatlı olup İspanya’dan gelip tüm dünyaya yayılmıştır. Sağda solda Çanakkale’ ye ait falan diye duyuyorum ama bilemedim tabi.

Neyse şimdi 1,5 saatinizi ayıracak ve çok lezzetli bir bebiş elde edeceksiniz. Sağlık tutkunları bu tarifi stavia ile de deneyebilir bence ama ben henüz denemedim. Tarifte ben çubuk vanilya kullanıyorum fakat dileyen bunun yerine toz vanilya da kullanabilir. Tabi ki çubuk olunca daha lezzetli ama her zaman bulunamayabiliyor.

Malzemeler:

  • 1000 ml çiğ süt
  • 300 gr şeker
  • 1 çubuk vanilyanın yarısı ya da 1 paket vanilya.
  • Kalın dipli bir tencere

Hazırlanışı:

Süt ve şekeri tencereye alıp karıştırın. Ocağın altını yakın ( detaya bak be ocağın altını yak 🙂 ) ara sıra karıştırarak kaynamaya bırakın. kaynamaya başlayınca ocağın altını yarıma alın ve daha sık karıştırarak karamelize olup kalınlaşana kadar bu işleme devam edin. Arada üstünde köpükler olacaktır onları mutlaka toplayın süt kalınlaşmaya başladığında vanilyanızı ekleyin ( çubuk kullanacaklar 5-10 dk sonra çubuğu geri çıkarsınlar ) 1,5 saatin sonunda rengi iyice koyulaşmış kıvamlı bir tatlı elde etmiş olacaksınız. sıcakken doldurun kavanozlara ve başlayın süslemeye

Afiyet olsun